How much do you spend for lunch per-day...

Discussion in 'General Off-Topic Chat' started by lookout, May 2, 2008.

?
  1. under: £1GBP - $1.9USD - €1.2EUR - $2.0CAN - $2.1AUD - ¥207.7JPY

    0 vote(s)
    0.0%
  2. Above: £1GBP - $1.9USD €1.2EUR- $2.0CAN - $2.1AUD - ¥207.7JPY

    0 vote(s)
    0.0%
  3. £2GBP - $3.9USD - €2.5EUR- $4.0CAN - $4.2AUD - ¥415.5JPY

    0 vote(s)
    0.0%
  4. £3GBP - $5.9USD - €3.8EUR- $6.0CAN - $6.3AUD - ¥623.4JPY

    0 vote(s)
    0.0%
  5. £4GBP - $7.9USD - €5.1EUR- $8.0CAN - $8.4AUD - ¥831.2JPY

    0 vote(s)
    0.0%
  6. £5GBP - $9.8USD - €6.4EUR- $10.0CAN - $10.5AUD - ¥1,039.0JPY

    0 vote(s)
    0.0%
  7. £6GBP - $11.8USD - €7.6EUR- $12.0CAN - $12.6AUD - ¥1,246.7JPY

    0 vote(s)
    0.0%
  8. £7GBP - $13.8USD - €8.9EUR- $14.0CAN - $14.7AUD - ¥1,454.4JPY

    0 vote(s)
    0.0%
  9. £8GBP - $15.8USD - €10.2EUR- $16.0CAN - $16.8AUD - ¥1,662.2JPY

    0 vote(s)
    0.0%
  10. £9GBP - $17.7USD - €11.5EUR- $18.0CAN - $18.9AUD - ¥1,869.7JPY

    0 vote(s)
    0.0%
  11. £10+GBP - $19.7+USD - €12.8+EUR- $20.1+CAN - $21.0+AUD - ¥2,077.5JPY

    0 vote(s)
    0.0%
  12. *None - Home Pack Lunch.

    0 vote(s)
    0.0%
  13. *None - School Meals.

    0 vote(s)
    0.0%
  14. *None - Free Meals. (office, friends, etc)

    0 vote(s)
    0.0%
  15. *None - Only If Get Back Home.

    0 vote(s)
    0.0%
  1. lookout
    OP

    lookout GBAtemp Board Room

    Member
    1
    Aug 16, 2006
    United Kingdom
    How much do you spend for lunch per-day during lunching time?

    If your currency not listed above: Convert your amount: currency Here: before polling.


    Have a nice day!


    Key:
    *None you still paying a bit of cash. most are free lunch.


    ------------edit: poll fixed.
     
  2. Ace Gunman

    Ace Gunman ~••Lucky҉Shot••~

    Former Staff
    3
    Apr 17, 2003
    Canada
    Wassamatta U
    I spend a total of, hold on... decimal point... carry the one... zero dollars. [​IMG] However, back when I was in school, I would generally spend $1 dollar on lunch. As I often had nothing but a Pepsi.
     
  3. Westside

    Westside Sogdiana

    Member
    3
    Dec 18, 2004
    Uzbekistan
    Guantanamo bay
    1 Uzbek Som per day.
    1[​IMG] [​IMG]

    That's less than 1 GBP per day.
     
  4. arctic_flame

    arctic_flame GBAtemp ATMEGA8 Fan

    Member
    1
    Nov 4, 2006
    England land
    I spend £3.20 a day.
     
  5. lagman

    lagman I wish I was green.

    Former Staff
    2
    Nov 5, 2003
    Mexico
    Me, To You
    Ditto, 1 buck: cookies and chips, healthy lunch [​IMG]
     
  6. legendofphil

    legendofphil Phil no Densetsu

    Member
    2
    Nov 19, 2002
    Usually £3-5 a day when I'm at uni.
     
  7. Doggy124

    Doggy124 GBAtemp Advanced Fan

    Member
    2
    Sep 14, 2007
    Thailand
    Thailand
    20.00 THB (Thailand Baht) = 0.630625 USD (United States Dollars)

    for noodles
     
  8. lookout
    OP

    lookout GBAtemp Board Room

    Member
    1
    Aug 16, 2006
    United Kingdom
    I spend £5 per-day .. I felt if I over spending...

    x5 day work = £25 a week x 4 week x 12 month = £1,200 Estimate Cost [​IMG] that about $2,367USD )
     
  9. jaxxster

    jaxxster The Heretic

    Member
    2
    Oct 31, 2006
    South East London
    i spend about under £10 a day for random junk, red bull and paper in the morning, then something unhealthy for lunch.
     
  10. Prime

    Prime GBAtemp Psycho!

    Member
    0
    Nov 7, 2007
    Under your bed
    I spend nothing...
     
  11. Pici

    Pici GBAtemp Regular

    Member
    1
    Dec 31, 2007
    France
    I drink like 5 or 6 coffees a day at differences places, so 3 or 4 euros a day.
    and i eat sometimes. I usually don't eat at noon to save money.
     
  12. lookout
    OP

    lookout GBAtemp Board Room

    Member
    1
    Aug 16, 2006
    United Kingdom
    Good Luck!
     
  13. moozxy

    moozxy hamboning

    Member
    1
    Jul 22, 2007
    Around two pounds a day. One baguette and a bottle of flavoured water will get me through the rest of the day [​IMG]
     
  14. Prime

    Prime GBAtemp Psycho!

    Member
    0
    Nov 7, 2007
    Under your bed
    What do you mean?

    My mum buys my lunch for me. [​IMG]
     
  15. yus786

    yus786 GBAtemp Fan

    Member
    1
    Oct 28, 2006
    Bradford
    spend about £2-3 a day, get a greggs usually or a jacket potato with a water bottle and a desert

    wow UK people are taking over, never seen a thread where there are more UK posters than others lol

    yus786
     
  16. lookout
    OP

    lookout GBAtemp Board Room

    Member
    1
    Aug 16, 2006
    United Kingdom
    You soo lucky!
     
  17. Sephi

    Sephi fool

    Member
    2
    Jan 21, 2008
    United States
    Rhode Island
    I get free lunch, and to be honest the food should be free, with the terrible quality, plus the food is almost never cooked right.

    I rarely have money, but when I do I'll spend $1-2 on chips.
     
  18. DarkAura

    DarkAura Offline

    Member
    2
    Aug 20, 2007
    Canada
    Over there.
    Lunch from home FTW. Plus I can throw in whatever I want. [​IMG]
     
  19. myuusmeow

    myuusmeow GBAtemp Advanced Maniac

    Member
    2
    Jun 24, 2007
    United States
    Usually nothing as the lines are absolutely atrocious at my school. 600 kids in 4 different lines full of people cutting and being asses, I decided I didn't want to deal with that crap and now deal with a lunchmeat or pb/j sandwich and drink (12 oz mini-Coke FTW) everyday. On Fridays though, people with good GPAs get to go early to lunch (5 minutes, what good inspiration) since I have a 4.10 GPA I go every Friday and spend:

    $1.25 for Gatorade
    $0.75 for Baked Hot Cheetos (ftw, I eat these at home)
    $1.50-2.00 for main thing

    So $3.75 to $4.00, but thats only Fridays.
     
  20. Panzer Tacticer

    Panzer Tacticer veteran human

    Member
    1
    Apr 13, 2008
    Canada
    Right Here
    Hmm I guess I can't really answer this question.

    Ya see, I'm the father here [​IMG]

    Saturday I spent 200 in groceries [​IMG] Does that mean I win or something? [​IMG]

    My lunch is either something like hmm 20 cents (that's a guess based on the worth of two peanut butter and jam sandwiches). Or about 3 bucks based on the price of potato wedges and 4 chicken tenders (think large chicken fingers). About once a week I go out to lunch with the wife and it might be 9 bucks at Wendy's, or 12 bucks at a sit down restaurant. Do I have to include that I pay for my wife's meal too?

    My son is a take lunch to school type. But he gets a reasonably well made lunch. Sandwiches, couple of snacks, drink. Don't think it costs much though, it's all stuff bought in a grocery store which is cost effective.
     
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice