Your choices of food when on a ultra tight budget

Discussion in 'General Off-Topic Chat' started by jt_1258, Dec 5, 2017.

  1. gameboy

    gameboy GBAtemp Advanced Fan

    Member
    817
    271
    Dec 9, 2015
    United States
    box of asian noodles $9 for 50
    eggs 89c
    meat 99c/lb
    cabbage $1.29
    carrots $1
    celery $1
    onions $1
    40lb bag of rice $22.50
     
  2. Stephano

    Stephano I love you Charlie

    Member
    1,314
    1,193
    Feb 18, 2016
    United States
    an anti-anime bunker
    Eggs.
    Eggs are a wonderful food to eat as a pick me up and to get protein.
    As a vegetarian (Not a vegan, vegans are lame. Cheese is wonderful! y u no eat cheese?), it is necessary for me to stay healthy.

    And they are cheap.
     
  3. gameboy

    gameboy GBAtemp Advanced Fan

    Member
    817
    271
    Dec 9, 2015
    United States
    'cheap' meat scraps are generally more expensive per pound than good meat
    hearts $1.69/lb
    liver $1.99/lb

    real meat avg $0.89-$1.19/lb (every week on sale at different stores)

    some of yall need to learn how to cook....
     
  4. Greymane

    Greymane Lurking gbatemp pony

    Member
    464
    170
    Jul 7, 2015
    Netherlands
    In your closet, watching you clop
    chicken hearts be 1.60 euro/kg where i get them.
     
    gameboy likes this.
  5. sarkwalvein

    sarkwalvein More coffee, please!

    Member
    GBAtemp Patron
    sarkwalvein is a Patron of GBAtemp and is helping us stay independent!

    Our Patreon
    5,425
    5,845
    Jun 29, 2007
    Germany
    Niedersachsen
    Oh yeah, no idea the name in English, but that is rancho in spanish.
    Works good for soup.
    Not really, it would be a nice skill TBH, but I am ok ordering food.
     
  6. kumikochan

    kumikochan GBAtemp Maniac

    Member
    1,126
    501
    Feb 4, 2015
    Belgium
    Tongeren
    a bread can last you 2 day days with some meat can and soup can last you a week. so buying a bread every 2 days and some meat or something else for vegetarians is around 14 euro while the other 6 euro you can spend on ingredients for soup. In total it'll cost around 20 euro and that can last you a week when on a tight budget. Sometimes you can even add some rice or spaghetti seeing as that is only 30 cents a package(1kg/500gr).
     
    Last edited by kumikochan, Dec 5, 2017
  7. sarkwalvein

    sarkwalvein More coffee, please!

    Member
    GBAtemp Patron
    sarkwalvein is a Patron of GBAtemp and is helping us stay independent!

    Our Patreon
    5,425
    5,845
    Jun 29, 2007
    Germany
    Niedersachsen
    Back in my budget days I lived for 10-15€ a week. Perhaps Germany is just cheaper.
    (and I lived on noodles, rice, some chicken, the eventual frozen pizza, etc.)
     
  8. kumikochan

    kumikochan GBAtemp Maniac

    Member
    1,126
    501
    Feb 4, 2015
    Belgium
    Tongeren
    Yeah Germany is cheaper then Belgium when it comes to food. Most Belgian people i know in the area usually go shop in Aachen or in Maastricht (Netherlands) because of the massive difference in food pricing. I usually also go to the Netherlands to buy food because Belgium is just getting 2 out of control when it comes to pricing, taxes and so on.
     
    Last edited by kumikochan, Dec 5, 2017
  9. weatMod

    weatMod GBAtemp Advanced Maniac

    Member
    1,973
    623
    Aug 24, 2013
    United States
    because genetic modifications are made to make crops resistant to glyphosate ,so farmers can blanket spray glyphosate on their crops , then the plans take it in through their roots and you eat a carcinogenic herbicide
     
  10. Noctosphere

    Noctosphere Moon furries | Official follower of Skiddon't-ism

    Member
    GBAtemp Patron
    Noctosphere is a Patron of GBAtemp and is helping us stay independent!

    Our Patreon
    2,395
    2,346
    Dec 30, 2013
    Canada
    Between three female furries
    you pay your eggs 89¢?
    well here in quebec, its like 4$ for 12

    — Posts automatically merged - Please don't double post! —

    those with omega 3 are more expansive.
     
  11. Tom Bombadildo

    Tom Bombadildo Honk!

    pip Contributor
    GBAtemp Patron
    Tom Bombadildo is a Patron of GBAtemp and is helping us stay independent!

    Our Patreon
    10,904
    11,085
    Jul 11, 2009
    United States
    I forgot
    Eggs are super cheap in the US, depending on the state. I pay $1 for 2 dozen eggs here in MI.
     
  12. CallmeBerto

    CallmeBerto The "Lone Wanderer"

    Member
    GBAtemp Patron
    CallmeBerto is a Patron of GBAtemp and is helping us stay independent!

    Our Patreon
    462
    561
    Jun 1, 2017
    United States
    USA
    Raman
    Chef Boyardee
    Canned tuna

    hell anything in a can with random species can be decent in a pinch.
     
  13. FAST6191

    FAST6191 Techromancer

    pip Reporter
    23,847
    9,742
    Nov 21, 2005
    United Kingdom
    I fear this is one of those citation needed moments, also that would be a specific instance of one thing rather than an issue with the whole technique. Going further from my baseline understanding of the concept then while plants can play a role in poisons accumulating (them being a step on the food chain and all) I struggle to see it here, and there are multiple bodies aiming at preventing such things which say it is all good.
     
  14. JiveTheTurkey

    JiveTheTurkey Member

    Newcomer
    48
    4
    Nov 6, 2017
    United States
    Ramen. Ramen. And umm.. oh! Ramen.
    Sometimes pork chop and a can of corn.
     
  15. SkittleDash

    SkittleDash Loading...

    Member
    910
    400
    Oct 21, 2015
    Japan
    Hope's Peak Academy
    If I've fallen to hard times, Fish and Chips. (I'm British. ;p)
     
  16. Veho

    Veho The man who cried "Ni".

    Former Staff
    8,931
    17,349
    Apr 4, 2006
    Croatia
    Zagreb
    That's really insane. I get 7 eggs for $1, they're $2 for 10 in supermarkets. I guess they could get cheaper if I bought in bulk but still not that cheap.

    And canned tuna seems to be really cheap in the US, everyone seems to recommend it as a cheap ingredient, Chary said it's 45 cents a can? How large a can? It's $2 per 150 gram can (that's ~100 grams of fish, net) here. In any case, very cheap.
     
  17. Tom Bombadildo

    Tom Bombadildo Honk!

    pip Contributor
    GBAtemp Patron
    Tom Bombadildo is a Patron of GBAtemp and is helping us stay independent!

    Our Patreon
    10,904
    11,085
    Jul 11, 2009
    United States
    I forgot
    I know eggs are much more expensive in other US states, so I'm just lucky I suppose :P

    As for Tuna, I have a few cans in my pantry ATM that are ~140grams before being drained, and ~120grams after.
     
  18. Veho

    Veho The man who cried "Ni".

    Former Staff
    8,931
    17,349
    Apr 4, 2006
    Croatia
    Zagreb
    That sounds about right. How much do they cost?
     
  19. Tom Bombadildo

    Tom Bombadildo Honk!

    pip Contributor
    GBAtemp Patron
    Tom Bombadildo is a Patron of GBAtemp and is helping us stay independent!

    Our Patreon
    10,904
    11,085
    Jul 11, 2009
    United States
    I forgot
    At the local shop I buy from, 1 can of those is ~$.80 per, though I've seen em on sale for like $0.50 per all the time.
     
  20. FAST6191

    FAST6191 Techromancer

    pip Reporter
    23,847
    9,742
    Nov 21, 2005
    United Kingdom
    Be forewarned that if you are used to European style canned tuna that the US stuff is rather different.

    On US eggs I also found them washing them to be odd -- means you have to stick them in the fridge.

    As for eggs here people seem to keep chickens and even up overflowing with eggs. Send a few cakes back their way and you can keep waking up in a stinky haze every morning.